layer-top
layer-bottom

Що таке мінеральна вода

layer-top
layer-bottom
case-img-default
Що таке мінеральна вода

Історія вживання мінеральних вод налічує багато сотень років. Від покоління до покоління передавалися усні перекази про чудодійні властивості вод, що б’ють з-під землі.

Мінеральна вода-це дощова вода, яка багато століть або навіть тисячоліть тому пішла глибоко в землю, просочуючись крізь ущелини і пори різних шарів породи. При цьому в ній розчинялися різні мінеральні речовини, що знаходяться в породі. Від просто природної води з підгрунтових джерел і відкритих водойм Мінеральні Води відрізняються складом. Чим глибше вони залягають, тим тепліше і багатше вуглекислотою і мінеральними речовинами. Крім того, чим глибше проникає в породу вода, тим більше вона очищається.

У такій воді мінеральні речовини накопичуються природним чином у міру проходження її через геологічні формації. Таким чином, Мінеральні Води-це води насамперед підземних джерел.

Слід безсумнівно розрізняти звичайну питну і мінеральну воду.

Відповідно до Кодексу Аліментаріус-головним харчовим стандартом ООН-ці відмінності зводяться до наступного:

  • – мінеральна вода видобувається з природних джерел або пробурених свердловин, без зовнішнього впливу на хімічні та фізичні властивості природної мінеральної води;
  • – наявність у воді мінеральних солей в певних пропорціях і присутність в ній слідових речовин та інших складових;
  • – збір води здійснюється в умовах, що гарантують її вихідну мікробіологічну чистоту і стабільний хімічний склад існуючих в ній компонентів.

Хтось сказав, що Мінеральні Води примхливі і вимагають делікатного поводження, вони ніжніше дорогоцінних вин. Дійсно, воду з джерела необхідно дуже дбайливо підняти з глибоких надр землі, а потім упакувати в зручну і безпечну тару, щоб зберегти незмінною ту унікальну програму, яку заклала в неї сама природа.

Мінеральна вода краще засвоюється організмом, а потрапляючи в шлунок, реагує зі шлунковим соком, виділяє вуглекислоту і стимулює секреторну діяльність шлунка. Підвищується апетит і настрій. Ось чому у тих же французів на обідньому столі поруч з хлібом обов’язково стоїть пляшечка з водою. Вони і спрагу намагаються вгамувати мінералкою. Спрага може виникнути і у здорової людини при втраті води, особливо влітку. Причому з втратою води ми втрачаємо і деяку кількість солей. Компенсувати цю втрату найлегше мінеральною водою.